2010. január 15., péntek

Titokzatos tengeri mélység



Az érettségire való felkészülés közben nem kell folyton a biológia tankönyveket bújnunk. Ahhoz, hogy meg tudjuk, igazán mi érdekel bennünket, több érdekes témába is érdemes betekintenünk.

Mert mi is történik mostanában a világban, ami érdekelhet egy ifjú biológust? Például új fajokat fedezett föl egy nemzetközi kutatócsoport. Hatvan centisre növő tengeri csillagok, tengeri pókok, óriás tintahalak és polipok, valamint különféle , eddig soha nem látott élőlények is felszínre kerültek egy új-zélandi antarktiszi expedíció során

A Census of Antarctic Marine Life átfogó fajszámlálási program már eddig is számos jelentős eredményt hozott. A program keretében 23 állam kutatócsoportjai térképezik fel az Antarktisz vizeinek ma még sok meglepetést tartogató élővilágát. Legutóbb egy víz alatti "csillagváros", több tízmillió kígyókarú tengeri csillag élőhelye tárult elénk, amelyet az új-zélandi Nemzeti Víz- és Légkörkutató Intézet munkatársai vettek filmre egy Új-Zéland partjaitól délre fekvő mélytengeri hegységben

A program nemrégiben újabb eredményeket hozott: több száz új állatfajból gyűjtöttek példányokat és készítettek felvételeket annak a négyéves expedíciónak a tagjai, amely az Ausztrália partjaihoz közel húzódó Nagy-korallzátony Lizard és Heron nevű szigeteihez, illetve a kisebb, északnyugat-ausztráliai Ningaloo-zátonyhoz közeli vizek élővilágát kutatja.
Felvételek készültek a gyönyörű és igen ritka Cassiopeia-medúzáról, amint a vízfelszín alatt fejjel lefelé lebegve, karjait maga alatt úsztatva "napoztatja" a vele szimbiózisban élő algákat.

Forrás: Census of Marine Life

A jövőbeni kutatás megkönnyítésére az expedíció munkatársai műanyag vázakat, a tenger élőlényeinek szánt "babaházakat" hagytak maguk után az óceánfenéken. Az önálló korallmonitorozó szerkezetektől (Reef Monitoring Structures, ARMS) azt remélik, hogy a következő évek során ide visszatérve megtalálják bennük a Lizard- és a Heron-sziget vizei élővilágának példányait. A három helyszínre a tervek szerint a következő három esztendőben évente visszatérnek a kutatók, hogy felmérjék a klímaváltozás által vagy egyéb okokból fellépő változásokat.

Forrás: Census of Marine Life

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése