A megunhatatlan, örökmozgó David Attenborough sokunk szívébe belopta már magát. Nincs az a pontja a világnak, ahol ne járt volna már, ahol ne guggolt volna egy szeretkező hangya pár, vagy egy medvebarlang fölött.
Mi tagadás, azon túl, hogy igen képzett természettudós, ő az ismeretterjesztő televíziós műsorok egyik úttörője is. Filmez, mesél, új fajokat fedez fel, s mindezt a kamera előtt teszi.
Ráadásul alkotásai többféle funkciót is betölthetnek. Megnevettetnek, informálnak, rávilágítanak a természet gyönyörű, apró csodáira, s ráadásul mindezt a legprofibb minőségben szervírozzák.
Bár restellem bevallani, egyszer meg is könnyeztem az egyik jelenetét. Leírhatatlan látvány volt. Két madár udvarolt egymásnak a víz fölött lebegve, de nem csak repültek, táncoltak! Nem tudtam megállni, egyszerre nevettem és zokogtam.
Egyedülálló alkotásaiért az angol királynő lovaggá is ütötte 1985-ben, és az óta is számtalan szakmai, és közönségi díjazásban részesült életműve.
2009. december 16., szerda
Sir David Attenborough, mindenki természettudósa
2009. december 10., csütörtök
A Vízimajom elmélet
Az általános elgondolás szerint, amit az egyetemen, gimnáziumban is tanítanak, az ember és a majmok közös őse az éghajlatváltozás miatt egyre ritkuló erdőségekből a szavannára kényszerült, ahol lassú, több millió éves átalakulással lett olyan, amilyen ma is.
Viszont Elaine Morgan, egy aranyos, öreg néni 1942 – ben (!) előrukkolt egy új elmélettel. Nevének az Aquatic Ape Hypothesis nevet adta. Ez tükörfordításban annyit tesz: „vízi emberszabású majom – hipotézis”. A teóriát Vízimajom elméletnek fordították.
Tehát létrejött egy elképzelés 67 éve, és különös módon hazánkban semmit sem hallani róla a középiskolai biológiaórákon (kivételek akadnak, mert én magam is ott hallottam róla először Majoros tanár úr tolmácsolásában-K. M.), és ami még ennél is sokkal felháborítóbb, hogy biológia szakon az egyetemi előadásokon, gyakorlatokon sem.
Az elmélet szerint Afrikát 7 millió éve egy felmelegedési hullám sújtotta, minek következményeként a tengerszint emelkedésével alacsonyabb parti vidékek víz alá kerültek, és ez az állapot így maradt egészen 2 millió évig. Emberszabású majmok csoportjai ezeken a szigeteken rekedtek, és 2 millió évig part menti, vízből gyűjtögető, sőt, vízben vadászó életmódra kényszerültek. Ezalatt ez az elszigetelt kis csoport sok olyan tulajdonságra tett szert, amely ehhez az életmódhoz szükséges volt, ám később is megmaradt( ám ott már nem volt praktikus). Hihetetlen, de a főemlősök családjában egyetlen olyan állat van, amelyik szőrtelen, és az az ember. Ez az adat azért döbbenetes, mert rajtunk kívül még több száz élőlény tartozik a családhoz, és mindegyikük testét szőr borítja. További érv a Vízimajom hipotézis mellett az, hogy a Földön kétfajta, szőrtelen „meztelen” emlős él. Az egyik típus földalatti életet él, nagyon ritkán merészkedik a felszínre. A másik típus a vízi emlősök, ahol a hőszigetelést, és a mechanikai védelmet a szőrzet helyett egy másik találmány, a zsír viszi véghez. Még egy megdöbbentő adat: Az ember a pingvinen kívüli egyetlen két lábon járó állat.
A vízimajom teória hívei szerint az elárasztott vidékeken a vízben történő haladást segítette a két lábra emelkedés. Annak érdekében, hogy a fej kint legyen a vízből, nyilvánvalóan elengedhetetlen a felegyenesedett testtartás. Elgondolkoztató, nem?
Ha érdekel a téma, még több érdekességet, információt találsz ezen az oldalon: http://roguesec.blog.hu/2009/10/11/a_vizimajom_elmelet
2009. november 10., kedd
2009. szeptember 29., kedd
Alexander-technika - a diákok szájából...
Balogh Csenge: 1 éve "alexanderezem", és elmondani sem tudom, mennyi változást hozott az életemben ez a módszer. Súlyos gerincferdülésem 4 évvel ezelőtt derült ki, részben mert 6 éve fuvolázom. Olyan komoly volt a helyzet, hogy fűzőt kellett viselnem és a fuvolázást is elfelejthettem. Mivel nagyon szeretek zenekarban zenélni, a családom minden megtett annak érdekében, hogy megszűnjön a gerincferdülésem. 4 év alatt semmi nem tudott annyit segíteni, mint az Alexander módszer. 1 évig jártam gyógytornára, úszásra, de nem használt. A legutóbbi vizsgálaton kiderült, hogy a gerincferdülésem minimális. Valószínű, hogy el is fog múlni.
Mások is mondják, hogy sokkal magabiztosabb lettem, jobban megnyílok az emberek előtt, könnyebben tanulok, jobban tudok koncentrálni, ezért nagyobb mennyiséget is meg tudok tanulni egyszerre.
A hangszeres játékom is megváltozott, mert sokkal könnyebben játszom, nincsenek feszültségek a gerincemben, a vállamban, a nyakamban. Hosszabb ideig tudok játszani, intenzívebben teljesítek, mint 1 évvel ezelőtt, többet fejlődtem, hiszen többet tudok gyakorolni.
Szabó Monika, az Alexander-technika tanára: Ajánlom a módszert azoknak a diákoknak is, akik főiskolán, egyetemen tanulnak tovább. Saját tapasztalatból tudom, hogy könnyedén megfelelnek majd a magasabb követelményeknek, és a sikeres vizsgák után felbecsülhetetlen értéknek fogják tartani, amit az Alexander órákon elsajátítottak. Nem beszélve arról, hogy a sok ülés után sem fájdul meg a derekuk és hátuk. Aki később második hivatásául választja az Alexander technikát - mint ahogy én is - jól dönt, hiszen jobban boldogul az, aki több lábon áll.
Gyere el egy bemutató órára! Tel (06) 30 933 6277
KLIKKELJ!
www.onmagunkhasznalata.hu
www.alexander-technique.hu
www.col.hu/alexander
További információ a következő linken: http://www.ponthatarok2009.hu/hircentrum/20090921.php
2009. szeptember 24., csütörtök
Biológia érettségi feladatsor-gyűjtemény – Középszinten
Az új, kétszintű biológia érettségi vizsga írásbeli részéhez nyújt segítséget a könyv hét feladatsora. A kiadvány nagy hangsúlyt fektet a biológiai műveltség fejlesztésére és a készségek alkalmazásának mérésére.
Biológia érettségi feladatsor-gyűjtemény – Középszinten
2009. július 9., csütörtök
Érdekelnek a felvételi pontjaid?
oldalon megtekinthetőek!